POPRZEDNIA EDYCJA: Budżet obywatelski 2018

Co to jest Budżet Obywatelski?

Budżet partycypacyjny to wydzielona część budżetu miasta, o której bezpośrednio decydują mieszkańcy. W przypadku Tychów jest to 5 mln złotych rozdzielonych pomiędzy osiedla/dzielnice połączone w 24 Okręgi Konsultacyjne.

W tyskim budżecie partycypacyjnym mieszkańcy zgłaszają propozycje jednorocznych projektów, które ich zdaniem powinny zostać zrealizowane w najbliższym sąsiedztwie.

Projekty weryfikowane są przez fachowców i dyskutowane z ich autorami w celu ustalenia ostatecznego kształtu. Wszystkie pomysły możliwe do wprowadzenia w życie zostaną poddane pod powszechne głosowanie. Projekty, które otrzymają największe poparcie zostaną wpisane do budżetu miasta na 2018 r.

ETAP 1: ZGŁASZANIE PROJEKTÓW PRZEZ MIESZKAŃCÓW

9 stycznia - 20 lutego 2017 r.

Od 9 stycznia do 20 lutego 2017 r. każdy mieszkaniec Okręgu Konsultacyjnego, który ukończył 16 lat może zgłosić swój pomysł na projekt.

Projekty można zgłaszać na specjalnie przygotowanych formularzach dostępnych na stronie internetowej razemtychy.pl oraz w Punktach Konsultacyjnych.

ETAP 2: WERYFIKACJA ZGŁOSZONYCH PROJEKTÓW

21 lutego – 30 kwietnia 2017 r.

Zgłoszone projekty podlegają weryfikacji formalnej i merytorycznej przez właściwe wydziały i jednostki Urzędu Miasta Tychy. Wyniki wstępnej weryfikacji są publikowane na stronie razemtychy.pl.

ETAP 3: SPOTKANIA Z MIESZKAŃCAMI 24 OKRĘGÓW KONSULTACYJNYCH

8 maja – 30 czerwca 2017 r.

Zgłoszone projekty zostaną omówione podczas spotkań urzędników z autorami projektów i mieszkańcami 24 Okręgów Konsultacyjnych. W przypadku uznania projektu za niemożliwy do realizacji, autorzy projektów otrzymają wyjaśnienie i ewentualne sugestie alternatywnych rozwiązań. Na każdym spotkaniu powstanie ostateczna lista projektów, która zostanie poddana pod głosowanie.

ETAP 4: CZAS NA PROMOCJĘ SWOICH PROJEKTÓW

1 lipca – 7 września 2017 r.

Jeżeli chcesz by znajomi poparli Twoje projekty zadbaj o to, aby dowiedziało się o nich jak najwięcej osób. Udostępnij je na swoim serwisie społecznościowym lub wyślij linka swoim znajomym.

ETAP 5: GŁOSOWANIE MIESZKAŃCÓW NA PROJEKTY

8 – 22 września 2017 r.

  • W głosowaniu udział biorą mieszkańcy, którzy ukończyli 16 lat.
  • Głosować można osobiście, korespondencyjnie lub elektronicznie. Każdy mieszkaniec dysponuje 10 punktami do rozdzielenia pomiędzy poszczególne projekty.
  • Na projekty z listy dla danego Okręgu Konsultacyjnego mogą głosować wyłącznie mieszkańcy danego okręgu.
  • Głosowanie odbywa się we wszystkich okręgach jednocześnie przez 15 dni, w tym bezpośrednio i korespondencyjnie w dni robocze.
  • Projekty, które otrzymają najwięcej głosów, zostaną wprowadzone do budżetu miasta i zrealizowane.
  • Wyniki głosowania zostaną opublikowane do 6 października 2017 r. na stronie razemtychy.pl.

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. do zapewnienia bezpieczeństwa. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa - wejdź.

X