Konsultacje projektów rozporządzeń

Znamy projekty rozporządzeń do Ustawy o działalności pożytku! Mamy trzy tygodnie na ich skonsultowanie. Jednym z konsultowanych rozporządzeń jest to, które określi nowe wzory ofert, umów i sprawozdań w konkursach dla organizacji pozarządowych.

Na projekty rozporządzeń czekamy od jesieni 2017 roku. Wtedy to weszła w życia ustawa o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, która wprowadziła też wiele zmian w Ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. To z kolei spowodowało konieczność wydania ponownie wszystkich rozporządzeń do ustawy pożytkowej. Obecne (stare) rozporządzenia tracą moc po 28 października 2018 roku. 

Nowe rozporządzenia do Ustawy o działalności pożytku wydaje Przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego. Właśnie upubliczniono projekty rozporządzeń w sprawie: 

 1. wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań
   
 2. uproszczonego wzoru oferty i uproszczonego wzoru sprawozdania z realizacji zadania publicznego
   
 3. wzorów rocznego sprawozdania merytorycznego oraz rocznego uproszczonego sprawozdania merytorycznego z działalności organizacji pożytku publicznego
   
 4. gospodarki finansowej Funduszu Wspierania Organizacji Pożytku Publicznego
   
 5. zamieszczania informacji przez organizacje pożytku publicznego z zakresu 1% podatku dochodowego od osób fizycznych
   
 6. Rady Działalności Pożytku Publicznego
   
 7. przeprowadzania kontroli organizacji pożytku publicznego
   
 8. wymiany informacji dotyczących organizacji pożytku publicznego

  oraz (zgłoszony przez Ministra Finansów)
 9. projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów przez niektóre organizacje pozarządowe oraz stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego
   

Projekty będą teraz konsultowane. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wraz z Fundacja Republikańską planuje między innymi zorganizowanie 16 regionalnych konferencji konsultacyjnych. Konsultacje rozporządzeń mają trwać do 24 września 2018 roku.

Uwagi do projektów można zgłaszać na adres sekretariatu Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów: , a także w wersji edytowalnej na adres: .

 

źródło: http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosc/2187860.html?from=rss

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. do zapewnienia bezpieczeństwa. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa - wejdź.

X