Budżet Obywatelski na 2024 rok - terminy, zasady, formularz

Co roku w ramach Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy wskazują na zadania, które w pierwszej kolejności powinny zostać zrealizowane na terenie miasta. Oprócz zadań inwestycyjnych składane są projekty dotyczące: szkoleń, warsztatów, spotkań z dziedziny kultury, rekreacji, sportu, turystyki czy ekologii. To mieszkańcy najlepiej wiedzą, co chcieliby zmienić w swoim najbliższym otoczeniu. Każdy, kto przeleje swój pomysł na  formularz, uzupełni potrzebne załączniki i zdobędzie poparcie mieszkańców, będzie miał szansę uzyskać środki finansowe na jego realizację.

 

Pula pieniędzy do rozdysponowania w Budżecie Obywatelskim na rok 2024 r. wynosi 5 mln zł. Na formularzu należy określić czy projekt dotyczy całego miasta czy kręgu konsultacyjnego.

Na pierwszą grupę projektów przeznaczono 500 000 zł a ich lokalizacja musi dotyczyć co najmniej 2 okręgów konsultacyjnych lub części wspólnych miasta np.: parków. Do wniosku należy dołączyć listę 40 osób popierających projekt. Z tej puli mogą skorzystać również placówki oświatowe.

Na projekty dotyczące okręgu konsultacyjnego przeznaczono 4 500 000 zł. Te projekty muszą zostać poparte przez 15 osób zamieszkujących w okolicy proponowanego projektu.

Należy pamiętać, że na liście poparcia nie może widnieć podpis autora projektu.

Każdy mieszkaniec miasta może zgłosić tyle wniosków ile chce. Osoby niepełnoletnie muszą załączyć zgodę opiekuna prawnego.

 1. Pobierz i złóż wniosek!

Formularze można pobrać:

 • z zakładki "Do pobrania"
 • w Głównym Punkcie Konsultacyjnym przy ul. Barona 30 pokój 209
 • w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Tychy przy al. Niepodległości 49
 • w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tychach przy al. Piłsudskiego 16 oraz w jej filiach.

Wypełnione formularze będą przyjmowane w nieprzekraczalnym terminie do 23 lutego. Złożenie wniosku jest niezwykle proste. Można wybrać najdogodniejszą formę:

 • osobiście w Urzędzie Miasta Tychy w Biurze Obsługi Klienta lub w Głównym Punkcie Konsultacyjnym,
 • listownie na adres: Urząd Miasta Tychy, al. Niepodległości 49, 43-100 Tychy z adnotacją na kopercie „Budżet Obywatelski”.
 • elektronicznie zeskanuj i wyślij na adres: (Oryginały dostarcz do Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia przy ul. Barona 30 pokój 209 w terminie 7 dni.)


 1. Weryfikacja formalna i merytoryczna złożonych wniosków oraz wspólne spotkania pracowników Urzędu Miasta z autorami projektów.

 1. Promuj swój projekt!

Od lipca do września autorzy projektów mają czas na promocję swoich pomysłów. Mogą to robić wszelkimi dostępnymi środkami: założyć stronę internetową, udostępnić informacje na portalach społecznościowych lub wysłać wiadomości do sąsiadów, znajomych i przyjaciół. Informacje o projekcie można umieścić np.: na tablicy na klatce schodowej. Już wcześniej warto zastanowić się nad argumentami, które przekonają innych Tyszan, że warto głosować na nasz projekt.

 1. Zagłosuj!

Przez 11 dni – od 8 do 18 września każdy mieszkaniec Tychów będzie mógł dokonać wyboru i oddać: dwa głosy na projekty dotyczący całego miasta oraz dwa głosy na projekty dotyczące określonego okręgu konsultacyjnego. 

Dodatkowe informacje

W dniach 1- 23 lutego 2023 r. pracownicy Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia pełnić będą dyżur, podczas którego udzielą wszelkich informacji osobom zainteresowanym złożeniem wniosku do BO. Dyżur będzie się odbywał w Głównym Punkcie Konsultacyjnym przy ul. Barona 30 pokój 209 (piętro I) zgodnie z następującym harmonogramem:

Poniedziałek: 7:30 – 15:30

Wtorek: 7:30 – 15:30

Środa: 7:30 – 15:30

Czwartek: 7:30 – 17:30

Piątek 7:30 – 13:30

W przypadku dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu telefonicznego dzwoniąc pod numer 32 776 34 55 lub 32 776 34 59.

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. do zapewnienia bezpieczeństwa. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa - wejdź.

X