IX Europejski Dzień bez Samochodu Tychy 22.09.2013 r.

W niedzielę 22 września 2013 r. obchodzony jest Europejski Dzień Bez Samochodu. Z tej okazji w Tychach po raz dziewiąty odbędą się imprezy zachęcające do pozostawienia samochodu i skorzystania z innych ekologicznych form transportu.

Celem kampanii jest kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych, upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu, przekonanie mieszkańców aglomeracji do alternatywnych środków transportu, promocja transportu publicznego oraz pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze. Kampania przyczynia się również do zmniejszenia hałasu i zanieczyszczenia powietrza, przez co wpływa na polepszenie jakości życia w mieście.

W ramach tegorocznych obchodów organizatorzy: Stowarzyszenie Sportowe NOL-TYCHY, MZK Tychy oraz Urząd Miasta Tychy wraz z partnerami przygotowali szereg atrakcji wśród nich między innymi parada rowerzystów ulicami miasta Tychy (Tyska Masa Krytyczna),  event komunikacyjny, 4 Europejski Dzień Trolejbusowy oraz Eko Kiermasz – dla Zdrowia.

Pierwsza atrakcja jest doskonale znana rowerzystom, bowiem Masy Krytyczne – czyli przejazdy rowerowe ulicami miasta odbywają się w Tychach regularnie. Tyska Masa Krytyczna na Europejski Dzień Bez Samochodu odbywa się w Tychach od 2005 roku, tegoroczna wystartuje o godz. 15:00 spod Urzędu Miasta. W przejeździe rowerowym może wziąć udział każdy, kto przyjedzie na rowerze. Dla rowerzystów przygotowano upominek w postaci odblasków.

Event komunikacyjny odbędzie się w Tychach po raz trzeci tym razem na Placu Baczyńskiego gdzie zapraszamy całe rodziny. Na miejscu czekać będzie m.in. miasteczko komunikacyjne w którym będzie można zapoznać się m.in. z historią komunikacji miejskiej w Tychach. Specjalne wystawy zostaną przygotowane wspólnie z Klubem Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym w podstawionym trolejbusie oraz autobusie. Event komunikacyjny to również doskonała okazja by usiąść za kółkiem pojazdów komunikacji miejskiej i poczuć się jak kierowca. Dla odwiedzających przygotowano specjalne pamiątkowe bilety, okolicznościową pieczątkę oraz poczęstunek z kubkiem aromatycznej kawy. Na miejscu nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych oraz konkursów z nagrodami.

Dzień wcześniej w sobotę 21 września przypada również 4 Europejski Dzień Trolejbusa organizowany w Tychach już po raz drugi. W ramach obchodów tego dnia również na Placu Baczyńskiego w Tychach na zwiedzających czekać będzie sporo atrakcji w godzinach 12:00–17:00 m.in. malowanie trolejbusa graffiti, nagrywanie i słuchanie zapowiedzi przystankowych, konkursy z nagrodami.

Zarówno w sobotę 21.09.2013 r. jak i w niedzielę 22.09.2013 r. po Tychach będzie kursowała również specjalna bezpłatna linia trolejbusowa zapewniająca dojazd na imprezy. Przejazd trolejbusem będzie bezpłatny, a każdy pasażer otrzyma okolicznościowy bilet, który będzie niepowtarzalną pamiątką z tego dnia.

Trasa linii: Plac Baczyńskiego - Andersa - Budowlanych - Begonii - Harcerska - Stoczniowców - Jaśkowicka - al. Piłsudskiego - Armii Krajowej - Sikorskiego - Paprocany Pętla - Sikorskiego - Armii Krajowej - Wyszyńskiego - al. Niepodległości - Roweckiego - Edukacji - Budowlanych - Plac Baczyńskiego.

 

Wśród imprez towarzyszących odbędzie się również  „Eko Kiermasz – dla Zdrowia” zlokalizowany na terenie Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Wejchertów 20 (os. F) w Tychach. Kiermasz organizowany jest w Tychach dwa razy w roku przez Polski Klub Ekologiczny – Okręg Górnośląski – Koło Miejskie w Tychach. Na kiermaszu tradycyjnie już prezentowane będą stoiska z żywnością z gospodarstw ekologicznych, będzie można skorzystać z bezpłatnych konsultacji dietetycznych oraz lekarskich, a także wziąć udział w bezpłatnych warsztatach prowadzonych przez naukowców. Kiermasz odbywa się w sobotę oraz niedzielę w godzinach 12:00 – 18:00.

Wszystkie atrakcje w ramach obchodów Europejskiego Dnia Bez Samochodu w Tychach są bezpłatne.

Impreza odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Tychy Andrzeja Dziuby.

 

PROGRAM EUROPEJSKIEGO DNIA BEZ SAMOCHODU w Tychach – 22.09.2013 r.

15:00  TYSKA MASA KRYTYCZNA – Start parking Urząd Miasta TYCHY

Trasa przejazdu ulicami Tychów: UM Tychy, al. Niepodległości, ul. Grota Roweckiego,
ul. Dmowskiego, al. Piłsudskiego, ul. Jaśkowicka, ul. Stoczniowców 70, ul. Harcerska, ul. Begonii, ul. Sienkiewicza, ul. Biblioteczna – Plac Baczyńskiego. ok. 8 km.

 

16:00 – 19:00  Event komunikacyjny -  plac pod Żyrafą

- wystawa przedstawiająca historię komunikacji  Tychach

- okolicznościowe pamiątkowe bilety i pieczątka

- słodki poczęstunek i aromatyczna kawa

- balony, konkursy i zabawy z nagrodami

- okolicznościowa bezpłatna linia trolejbusowa

 

12:00 – 18:00  „Eko Kiermasz – dla Zdrowia” – Zespół Szkół nr 1 w Tychach

- Stoiska z żywnością z gospodarstw ekologicznych (z certyfikatami) wśród nich m.in. wędliny, jajka, sery, jarzyny, miody oraz przetwory, kosmetyki naturalne, rękodzieło, kwiaty.

- Warsztaty prowadzone przez naukowców ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

 

Dodatkowo w dniu 22 września 2013 r. środkami  komunikacji miejskiej (autobusami oraz trolejbusami) wykonującymi usługi dla MZK Tychy można podróżować bezpłatnie na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu osobowego.

 

Organizatorzy imprezy:

* NOL-TYCHY, MZK Tychy i Urząd Miasta Tychy

Partnerzy:

* TLT Tychy

* PKM Tychy

* Tchibo

* Techcar Tychy

* KTK „Gronie” w Tychach

* Polski Klub Ekologiczny – Okręg Górnośląski koło miejskie w Tychach

 

Idea Europejskiego Dnia Bez Samochodu powstała w 1998 roku we Francji. W Tychach Dzień bez Samochodu obchodzony jest od 2005 roku. W tym roku impreza odbędzie się już po raz 9.

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa - wejdź.

X